Inwestowanie w nieruchomościWspółcześnie istn…

2. Inwestowanie w nieruchomości

Współcześnie istnieje wiele form i możliwości na inwestowanie pieniędzy, jednak jeśli szuka się zysku pewnego i z góry zagwarantowanego, warto wziąć pod uwagę inwestycje w nieruchomości. To sektor rynku budowlanego, który cały czas doskonale opiera się kryzysowi, zwłaszcza gdy chodzi o dziedzinę nieruchomości mieszkalnych, na które zapotrzebowanie rośnie z roku na rok. Co ważne, akurat ten segment rynku znacznie lepiej rozwija się w kontekście nieruchomości wtórnych, a więc sprzedaży własnych mieszkań i ich kupnie bezpośrednio od wcześniejszego nabywcy a nie samego developera.
Co to oznacza dla przeciętnego Nowaka czy Kowalskiego, który chciałby zainwestować kilkaset złotych w rynek nieruchomości? Przede wszystkim to, że powinien większą wagę przywiązywać do mieszkań czy lokali użytkowych pochodzących właśnie z rynku wtórnego, ponieważ szansa ich sprzedawania po wysokiej cenie jest paradoksalnie znacznie większa niż w przypadku rynku pierwotnego. Współczesny nabywca szuka bowiem nie tyle oferty taniej, co jakościowej, a więc mieszkań zlokalizowanych w spokojnej i dobrej okolicy, z doskonałym dojazdem i bliskością różnych instytucji oraz marketów. Takie nieruchomości znacznie częściej można zaś znaleźć na rynku wtórnym, ponieważ nowe budownictwo mieszkalne skupia się na budowie osiedli na peryferiach miast i miasteczek. To zaś oznacza, że nieruchomości takie nie są jeszcze położone w korzystnej i atrakcyjnej lokalizacji – zwykle dojazd do miasta zajmuje kilkadziesiąt minut, a najbliższa szkoła, szpital czy przychodnia znajdują się znacznie dalej, niż można by było oczekiwać. W dzisiejszych czasach inwestowanie w nieruchomości powinno być więc doskonale przemyślaną i dokładnie przeanalizowaną decyzją, którą zawsze warto skonsultować z profesjonalnym doradcom. Mimo bowiem faktu, że zawsze wyciągnie się z tego zysk – np. kupując mieszkanie i przeznaczając je pod wynajem, zanim dokona się jego sprzedaży, dobrze jest zadbać o to, aby był to zysk wysoki. A o to można się zatroszczyć tylko poprzez logiczne i świadome inwestowanie.

Comments are closed.Szukaj

Kalendarz

  Październik 2019
  P W Ś C P S N
  « Lip    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

Rynek

  Wiele można mówić i pisać o tym, jak branża nieruchomości trzyma się w dobie ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego. Można równie wiele mówić i pisać też o tym, jak ta sama branża radzi sobie w realiach polskich, gdzie kompletnie przeczy temu, co dzieje się w innych krajach. W Polsce wciąż bowiem zarówno budownictwo mieszkalne jak i użytkowe (związane z budową nieruchomości firmowych, sklepów, hurtowni, hal produkcyjnych) oraz drogowe i urbanistyczne trzyma się wyjątkowo dobrze. Nic też nie wskazuje, aby w najbliższym czasie ta sytuacja miała ulec jakiejś drastycznej zmianie. Wręcz przeciwnie, coraz nowsze firmy powstające na rynku nieruchomości są wręcz zapowiedzią jeszcze większego rozwoju tej branży.

  Trzeba jednak od razu zauważyć, że statystyki potwierdzające doskonałą kondycję branży nieruchomości w Polsce są znacznie podwyższane przede wszystkim przez budownictwo kierunkowane na budynki firmowe. Powstająca coraz większa sieć firm szukających swoich siedzib sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na wieżowce firmowe oraz wielokondygnacyjne biurowce, które lokowane są zazwyczaj w centrum miast, stanowiąc tym samym doskonałą lokalizację. Dużym zainteresowaniem wśród klientów biur nieruchomościowych i agencjach pośrednictwa nieruchomościami cieszą się też budynki pochodzące z rynku wtórnego, które po odnowieniu i renowacji można bez problemu przekształcić wedle potrzeb i wymagań nowego nabywcy. Chociaż więc gospodarczy kryzys wydaje się sięgać swoimi mackami również na rynek nieruchomości, przynajmniej w Polsce branża ta wydaje się wyjątkowo bezpieczna, a działające w niej firmy i zatrudnione osoby mogą spać bezpiecznie. Doba kryzysu najwyraźniej stosunkowo łagodnie potraktowała sferę szeroko rozumianego budownictwa. To jedynego krytycznego momentu można jedynie zaliczyć w Polsce rok 2010, gdy cena budynków drastycznie spadła, a wartość nieruchomości mieszkaniowych poleciała gwałtownie w dół. Dzisiaj na szczęście sytuacja zaczyna się powoli normować, a sama branża rozwija się z roku na rok.