Dobry architekt to podstawaPojęcie samowoli b…

7. Dobry architekt to podstawa

Pojęcie samowoli budowlanej często kojarzone jest z budową nieruchomości bez uzyskanie odpowiednich pozwoleń z różnych urzędów miejskich czy gminnych. Tymczasem pojęcie to równie dobrze może dotyczyć sytuacji, w której nieruchomość powstaje bez żadnych zatwierdzonych planów architektonicznych. Takie sytuacje niestety zdarzają się coraz częściej, ponieważ wykup gotowego planu lub zamówienie go w biurze architektonicznym nie jest tanim przedsięwzięciem. W przypadku bardziej zaawansowanych konstrukcji czy budowie nieruchomości na terenie podwyższonego ryzyka (w pobliżu zbiorników wodnych) koszt projektu architektonicznego może przekroczyć nawet kilka tysięcy.
Nie zmienia to jednak w żaden sposób faktu, że plany takie powinny obowiązywać każdego, kto zamierza budować jakąkolwiek nieruchomość, ponieważ dają one gwarancję, że konstrukcja budynku będzie stabilna i bezpieczna. Budowa bez planów nie tylko grozi poważnymi komplikacjami ze strony nadzoru budowlanego, ale również stanowi duże niebezpieczeństwo dla mieszkańców takiej nieruchomości mieszkaniowej lub jej użytkowników (w przypadku nieruchomości firmowej, biur, sklepów, hurtowni). Wynajęcie dobrego architekta powinno być więc absolutną podstawą przy procesie budowy nowego domu, zwłaszcza że dostępność usług architektonicznych jest coraz większa. To zaś oznacza, że na realizację projektów architektonicznych i ich przygotowanie nie trzeba już czekać kilka miesięcy. W przypadku nieruchomości mieszkalnych takie jak domki jednorodzinne plany można zakupić właściwie od ręki, wybierając jeden z przygotowanych wcześniej projektów. Nieco dłużej czeka się na indywidualny plan, który wykonywany jest specjalnie na nasze zamówienie, ponieważ profesjonalny architekt musi je odpowiednio przygotować. Wiąże się to z koniecznością odwiedzenia miejsca budowy a nawet z przeprowadzeniem kilku badań i testów geologicznych i geotechnicznych. Wtedy jednak klient wie, że plan został przygotowany profesjonalnie i dokładnie, a sam budynek będzie w stu procentach bezpieczny.

Comments are closed.Szukaj

Kalendarz

  Październik 2019
  P W Ś C P S N
  « Lip    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

Rynek

  Wiele można mówić i pisać o tym, jak branża nieruchomości trzyma się w dobie ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego. Można równie wiele mówić i pisać też o tym, jak ta sama branża radzi sobie w realiach polskich, gdzie kompletnie przeczy temu, co dzieje się w innych krajach. W Polsce wciąż bowiem zarówno budownictwo mieszkalne jak i użytkowe (związane z budową nieruchomości firmowych, sklepów, hurtowni, hal produkcyjnych) oraz drogowe i urbanistyczne trzyma się wyjątkowo dobrze. Nic też nie wskazuje, aby w najbliższym czasie ta sytuacja miała ulec jakiejś drastycznej zmianie. Wręcz przeciwnie, coraz nowsze firmy powstające na rynku nieruchomości są wręcz zapowiedzią jeszcze większego rozwoju tej branży.

  Trzeba jednak od razu zauważyć, że statystyki potwierdzające doskonałą kondycję branży nieruchomości w Polsce są znacznie podwyższane przede wszystkim przez budownictwo kierunkowane na budynki firmowe. Powstająca coraz większa sieć firm szukających swoich siedzib sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na wieżowce firmowe oraz wielokondygnacyjne biurowce, które lokowane są zazwyczaj w centrum miast, stanowiąc tym samym doskonałą lokalizację. Dużym zainteresowaniem wśród klientów biur nieruchomościowych i agencjach pośrednictwa nieruchomościami cieszą się też budynki pochodzące z rynku wtórnego, które po odnowieniu i renowacji można bez problemu przekształcić wedle potrzeb i wymagań nowego nabywcy. Chociaż więc gospodarczy kryzys wydaje się sięgać swoimi mackami również na rynek nieruchomości, przynajmniej w Polsce branża ta wydaje się wyjątkowo bezpieczna, a działające w niej firmy i zatrudnione osoby mogą spać bezpiecznie. Doba kryzysu najwyraźniej stosunkowo łagodnie potraktowała sferę szeroko rozumianego budownictwa. To jedynego krytycznego momentu można jedynie zaliczyć w Polsce rok 2010, gdy cena budynków drastycznie spadła, a wartość nieruchomości mieszkaniowych poleciała gwałtownie w dół. Dzisiaj na szczęście sytuacja zaczyna się powoli normować, a sama branża rozwija się z roku na rok.