Branża nieruchomości w PolsceDoniesienia z branż…

Branża nieruchomości w Polsce

Doniesienia z branży nieruchomości raczej nie mogą napawać optymizmem. Banki ograniczyły dostęp do kredytów hipotecznych. Sytuacja całej polskiej gospodarki ma się nie najlepiej. Odczuwamy to szczególnie my – zwykli obywatele. Na dodatek pomoc państwa w postaci programu,, Rodzina na Swoim“ dobiega końca. W efekcie znów wiele polskich rodzin nie będzie mogło sobie pozwolić na zakup wymarzonej nieruchomości. Jest jednak też dobra wiadomość. Ulec zmianie ma rekomendacja S. Każdy kto stara się o kredyt hipoteczny doskonale wie czym ona jest. Dzięki planowanym zmianom, o kredyt hipoteczny na mieszkanie ma być łatwiej. Warunki jego przyznawania wreszcie mają sprzyjać starającym się o pieniądze. Z drugiej też strony impuls dla rynku nieruchomości ma wyjść od Państwa. Planuje ono bowiem wprowadzenie programu,,Mieszkania dla młodych“. Jak na razie nasza siła nabywcza na nieruchomości znacznie spadła. Nadal szukamy mieszkań mniejszych o średniej powierzchni i średniej cenie. Dlatego też wśród najbardziej popularnych nieruchomości są mieszkania dwupokojowe o średniej powierzchni 50 mkw. W związku z tym, że popyt na mieszkania jest mniejszy ich ceny poszybowały w dół. Według wielu ekspertów to najlepszy czas na nabycie nieruchomości. Oczywiście pod warunkiem tego, że spełnimy restrykcyjne wymagania banków i otrzymamy kredyt. Z drugiej tez stront w siłę rośnie rynek nieruchomości luksusowych. W wielkich miastach powstaje coraz więcej budynków wielorodzinnych, gdzie występują apartamenty. Większość z nas może jednak o nich tylko pomarzyć. W ilości będą rosły mieszkania o średniej powierzchni nie przekraczającej 55 mkw powierzchni. Ponadto państwo oprócz dopłat do kredytów hipotecznych w programie,,Mieszkania dla Młodych“ planuje tez dopłaty do budownictwa energooszczędnego. Pod względem zastosowań rozwiązań energooszczędnych w budownictwie jednorodzinnym jesteśmy w ogonie Europy. Polski rząd stara się to zmienić, nakłaniając polaków do budowy domów energooszczędnych. Rok 2013 nie będzie najlepszy dla branży nieruchomości.

Comments are closed.Szukaj

Kalendarz

  Październik 2019
  P W Ś C P S N
  « Lip    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

Rynek

  Wiele można mówić i pisać o tym, jak branża nieruchomości trzyma się w dobie ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego. Można równie wiele mówić i pisać też o tym, jak ta sama branża radzi sobie w realiach polskich, gdzie kompletnie przeczy temu, co dzieje się w innych krajach. W Polsce wciąż bowiem zarówno budownictwo mieszkalne jak i użytkowe (związane z budową nieruchomości firmowych, sklepów, hurtowni, hal produkcyjnych) oraz drogowe i urbanistyczne trzyma się wyjątkowo dobrze. Nic też nie wskazuje, aby w najbliższym czasie ta sytuacja miała ulec jakiejś drastycznej zmianie. Wręcz przeciwnie, coraz nowsze firmy powstające na rynku nieruchomości są wręcz zapowiedzią jeszcze większego rozwoju tej branży.

  Trzeba jednak od razu zauważyć, że statystyki potwierdzające doskonałą kondycję branży nieruchomości w Polsce są znacznie podwyższane przede wszystkim przez budownictwo kierunkowane na budynki firmowe. Powstająca coraz większa sieć firm szukających swoich siedzib sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na wieżowce firmowe oraz wielokondygnacyjne biurowce, które lokowane są zazwyczaj w centrum miast, stanowiąc tym samym doskonałą lokalizację. Dużym zainteresowaniem wśród klientów biur nieruchomościowych i agencjach pośrednictwa nieruchomościami cieszą się też budynki pochodzące z rynku wtórnego, które po odnowieniu i renowacji można bez problemu przekształcić wedle potrzeb i wymagań nowego nabywcy. Chociaż więc gospodarczy kryzys wydaje się sięgać swoimi mackami również na rynek nieruchomości, przynajmniej w Polsce branża ta wydaje się wyjątkowo bezpieczna, a działające w niej firmy i zatrudnione osoby mogą spać bezpiecznie. Doba kryzysu najwyraźniej stosunkowo łagodnie potraktowała sferę szeroko rozumianego budownictwa. To jedynego krytycznego momentu można jedynie zaliczyć w Polsce rok 2010, gdy cena budynków drastycznie spadła, a wartość nieruchomości mieszkaniowych poleciała gwałtownie w dół. Dzisiaj na szczęście sytuacja zaczyna się powoli normować, a sama branża rozwija się z roku na rok.