Koszty eksploatacji mieszkania

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą w swoim mieszkaniu, mogą odliczyć sobie koszty eksploatacji mieszkania oraz koszty amortyzacji owego mieszkania od podatku. Oczywiście można odliczać sobie tylko część kosztów – proporcjonalna do wykorzystywanej powierzchni mieszkania lub domu pod działalność gospodarczą. Jeśli chcesz założyć firmę internetową, która będzie zajmowała się handlem internetowym lub jeśli jej przedmiotem będzie pozycjonowanie stron internetowych, wtedy możesz wydzielić sobie jeden pokój pod działalność gospodarczą i zgłosić sobie ten teren do urzędu skarbowego, a także do urzędu gminy. Wtedy będziesz też płacić wyższy podatek od nieruchomości na koniec roku. Jednakże jeśli firma jest zarejestrowana w mieszkaniu, wtedy przysługuje ci oczywiście możliwość odliczenia sobie kosztów związanych z utrzymywaniem mieszkania od dochodu. Jeśli pokój pod działalność gospodarczą ma powierzchnię trzydziestu metrów kwadratowych, a całość twojego mieszkania ma sto dwadzieścia metrów kwadratowych, wtedy możesz odliczać sobie od podatku jedną czwarta wszystkich wydatków, które ponosisz w związku z zamieszkiwaniem nieruchomości.

Możesz więc odliczać sobie od podatku dochodowego prąd, śmieci, gaz, pieniądze wydane na ogrzewanie, a także rachunki za telefon stacjonarny oraz gaz. Musisz oczywiście mieć rachunki na tego rodzaju koszty. W książce przychodów i rozchodów takie koszty księguje się za pomocą dowodu wewnętrznego. Do dowodu wewnętrznego należy oczywiście dołączyć faktury, na których widnieje, że miałeś takie wydatki. Na wysokość podatku, jaki możesz sobie zmniejszyć poprzez prowadzenie firmy w swoim mieszkaniu, składa się także to jak wielka jest rodzina, która zamieszkuje z tobą wspólnie nieruchomość. Wszystkie wydatki poniesione na prąd, gaz, czynsz, a także na kredyt na mieszkanie, powinieneś podzielić przez ilość członków rodziny, która zamieszkuje z tobą nieruchomość i w ten sposób obliczać należność, która może zostać potraktowana ulgowo w urzędzie skarbowym.

Comments are closed.Szukaj

Kalendarz

  Październik 2019
  P W Ś C P S N
  « Lip    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

Rynek

  Wiele można mówić i pisać o tym, jak branża nieruchomości trzyma się w dobie ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego. Można równie wiele mówić i pisać też o tym, jak ta sama branża radzi sobie w realiach polskich, gdzie kompletnie przeczy temu, co dzieje się w innych krajach. W Polsce wciąż bowiem zarówno budownictwo mieszkalne jak i użytkowe (związane z budową nieruchomości firmowych, sklepów, hurtowni, hal produkcyjnych) oraz drogowe i urbanistyczne trzyma się wyjątkowo dobrze. Nic też nie wskazuje, aby w najbliższym czasie ta sytuacja miała ulec jakiejś drastycznej zmianie. Wręcz przeciwnie, coraz nowsze firmy powstające na rynku nieruchomości są wręcz zapowiedzią jeszcze większego rozwoju tej branży.

  Trzeba jednak od razu zauważyć, że statystyki potwierdzające doskonałą kondycję branży nieruchomości w Polsce są znacznie podwyższane przede wszystkim przez budownictwo kierunkowane na budynki firmowe. Powstająca coraz większa sieć firm szukających swoich siedzib sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na wieżowce firmowe oraz wielokondygnacyjne biurowce, które lokowane są zazwyczaj w centrum miast, stanowiąc tym samym doskonałą lokalizację. Dużym zainteresowaniem wśród klientów biur nieruchomościowych i agencjach pośrednictwa nieruchomościami cieszą się też budynki pochodzące z rynku wtórnego, które po odnowieniu i renowacji można bez problemu przekształcić wedle potrzeb i wymagań nowego nabywcy. Chociaż więc gospodarczy kryzys wydaje się sięgać swoimi mackami również na rynek nieruchomości, przynajmniej w Polsce branża ta wydaje się wyjątkowo bezpieczna, a działające w niej firmy i zatrudnione osoby mogą spać bezpiecznie. Doba kryzysu najwyraźniej stosunkowo łagodnie potraktowała sferę szeroko rozumianego budownictwa. To jedynego krytycznego momentu można jedynie zaliczyć w Polsce rok 2010, gdy cena budynków drastycznie spadła, a wartość nieruchomości mieszkaniowych poleciała gwałtownie w dół. Dzisiaj na szczęście sytuacja zaczyna się powoli normować, a sama branża rozwija się z roku na rok.