Niezgodne z prawem zapisy deweloperów.
Umowy przygotowane przez deweloperów nie zawsze są zgodne z prawem obowiązującym na terenie naszego kraju. Podpisując umowę sprzedaży trzeba wiedzieć co się podpisuje. Jeżeli nie mamy świadomości tego możemy stracić wielkie pieniądze. Specjaliści uważają, że nie można akceptować umów, których nie rozumie się nawet w jednym procencie. Zapisów, których nie powinno się umieszczać w umowie pojawia się wiele. Jednymi z najczęściej spotykanych jest na przykład odmawianie prawa od odstąpienia umowy, której warunki ulegną istotnym zmianom. Chodzi o to, że wielu deweloperów utrudniało zrezygnowanie z umowy, gdy w niej zmieniły się zapisy dotyczące ceny mieszkania.
Takie uchybienie było najczęściej kwestionowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W poprzednim roku Urząd zdecydował się wydać aż dwadzieścia dwie decyzji stwierdzające nieprawidłowości we wzorach umów. Umowy te są regularnie kontrolowane. Dwadzieścia dwie decyzje, które zapadły spowodowały nałożenie trzynastu kar, których wartość wyniosła ponad sześćset osiemdziesiąt tysięcy złotych. To i tak lepiej w porównaniu z rokiem 2011, kiedy to postanowień stwierdzających uchybienia było czterdzieści sześć, łączna kara wyniosła milion złotych. Poprzedni rok był także bardziej udany z innego powodu. Aż piętnastu przedsiębiorców dobrowolnie zdecydowało się na zaniechanie praktyk, które zdaniem Urzędu nie były zgodne z przepisami. Przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą nieruchomości nie będą mogły czuć się bezkarne również w tym roku. Dalsze kontrole prowadzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będą w dalszym ciągu kontynuowane. Oprócz tego jego przedstawiciele już zapowiedzieli, że dojdzie do publikacji raportu na temat stosowania ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Kontrole prowadzone przez urząd jasno pokazują, że ich zasadność jest w pełni zrozumiała. Są one również coraz bardziej skuteczne, co pokazują coroczne statystyki.
5 Odpowiedzi do Niezgodne z prawem zapisy deweloperów.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Ostatnio spotkałem się z zakazaną klauzulą w umowie. Co w takiej sytuacji się robi?
Zgłaszasz do rzecznika praw konsumenta, tak mi się wydaje. Generalnie to wiele takich umów jest na rynku. Można powiedzieć że to istna plaga jest.
Dokładnie tak, każdy tylko patrzy jak wykpić się od odpowiedzialności. Co gorsza jak ktoś nie zdaje sobie sprawy z tego że to klauzula zakazana, podpisze taką umowę to potem się męczy.
No mój przyjaciel tak miał, na szczęście poszedł z umową do prawnika i problem się skończył.
Tak, tylko nie każdy idzie do prawnika. Tak czy owak myślę że to sytuacja problematyczna.