Podatek od nieruchomości w firmieJeśli prowadzisz…

Jeśli prowadzisz firmę w domu, musisz zgłosić do Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy fakt, że w twoim lokalu mieszkaniowym prowadzona jest działalność gospodarcza.

W większości przypadków oznacza to automatycznie, że zwiększy się podatek od nieruchomości, jaki musi odprowadzać każda osoba, która używa jakiejkolwiek nieruchomości i prowadzi w niej działalność gospodarczą. Podatek od nieruchomości używanej pod firmę jest znacznie wyższy niż podatek od nieruchomości, którą zamieszkują osoby fizyczne, które nie prowadzą firmy. Jak jest z lokalami, które są używane zarówno pod firmę, jak i jednocześnie służą jako mieszkanie dla właścicieli firmy, mogą być potraktowane ulgowo.

Wiele sklepów sprzedaje naklejki na ścianę, które rozwiewają monotonię i znakomicie dekorują domowe wnętrza. Podobnie modne są nowoczesne elewacje z kamienia. Wypocząć można znakomicie na łonie natury. Gdzie? Kłaniają się domki letniskowe drewniane. Grzejniki retro wspaniale ogrzeją każde wnętrze. Elektrownie słoneczne są energooszczędne oraz bardzo nowoczesne. Ich wysoka jakość to podstawa dla niejednej osoby.

Wysokości podatku od nieruchomości zależy od indywidualnie określonej stawki określonej przez Urząd Miasta albo Urząd Gminy i wynosi on od minimum 0, 88 zł za jeden metr kwadratowy do około dwudziestu dwóch złotych za metr kwadratowy. Wszystko zależy od regionu kraju, w którym znajduje się nasza nieruchomość używana pod prowadzenia firmy.

Jednakże w takiej sytuacji przedsiębiorca może odliczyć sobie od kosztów prowadzenia działalności wszelkiego rodzaju koszty, które związane są z eksploatacją i amortyzacją pomieszczenia. Istnieją takie przepisy, zgodnie z którymi osoba, która zamieszkuje jednocześnie lokal, którego używa do prowadzenia działalności gospodarczej, nie musi płacić wyższej stawki podatku od nieruchomości. Przepisy w tej kwestii są sporne. Wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnego uznania konkretnego urzędnika. Wiele przypadków wskazuje na to, że faktycznie nie trzeba płacić wyższego podatku jeśli przedsiębiorca jednoczesne mieszka w pokoju lub mieszkaniu, w którym prowadzi firmę. Jeśli jednak została wyłączona funkcja mieszkalna, wtedy podatek musi być obowiązkowo zwiększony. Jeśli masz wątpliwości, możesz zapytać swoje biuro rachunkowe o tę kwestię. Jeśli biuro rachunkowe nie jest w stanie wziąć odpowiedzialności za wydaną przez siebie opinię, możesz napisać pismo do Naczelnika Urzędu Skarbowego, na podstawie którego opinii możesz opierać się w czasie kontroli skarbowej.

Comments are closed.Szukaj

Kalendarz

  Październik 2019
  P W Ś C P S N
  « Lip    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

Rynek

  Wiele można mówić i pisać o tym, jak branża nieruchomości trzyma się w dobie ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego. Można równie wiele mówić i pisać też o tym, jak ta sama branża radzi sobie w realiach polskich, gdzie kompletnie przeczy temu, co dzieje się w innych krajach. W Polsce wciąż bowiem zarówno budownictwo mieszkalne jak i użytkowe (związane z budową nieruchomości firmowych, sklepów, hurtowni, hal produkcyjnych) oraz drogowe i urbanistyczne trzyma się wyjątkowo dobrze. Nic też nie wskazuje, aby w najbliższym czasie ta sytuacja miała ulec jakiejś drastycznej zmianie. Wręcz przeciwnie, coraz nowsze firmy powstające na rynku nieruchomości są wręcz zapowiedzią jeszcze większego rozwoju tej branży.

  Trzeba jednak od razu zauważyć, że statystyki potwierdzające doskonałą kondycję branży nieruchomości w Polsce są znacznie podwyższane przede wszystkim przez budownictwo kierunkowane na budynki firmowe. Powstająca coraz większa sieć firm szukających swoich siedzib sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na wieżowce firmowe oraz wielokondygnacyjne biurowce, które lokowane są zazwyczaj w centrum miast, stanowiąc tym samym doskonałą lokalizację. Dużym zainteresowaniem wśród klientów biur nieruchomościowych i agencjach pośrednictwa nieruchomościami cieszą się też budynki pochodzące z rynku wtórnego, które po odnowieniu i renowacji można bez problemu przekształcić wedle potrzeb i wymagań nowego nabywcy. Chociaż więc gospodarczy kryzys wydaje się sięgać swoimi mackami również na rynek nieruchomości, przynajmniej w Polsce branża ta wydaje się wyjątkowo bezpieczna, a działające w niej firmy i zatrudnione osoby mogą spać bezpiecznie. Doba kryzysu najwyraźniej stosunkowo łagodnie potraktowała sferę szeroko rozumianego budownictwa. To jedynego krytycznego momentu można jedynie zaliczyć w Polsce rok 2010, gdy cena budynków drastycznie spadła, a wartość nieruchomości mieszkaniowych poleciała gwałtownie w dół. Dzisiaj na szczęście sytuacja zaczyna się powoli normować, a sama branża rozwija się z roku na rok.