Podatek od nieruchomości w firmieJeśli prowadzisz…

Jeśli prowadzisz firmę w domu, musisz zgłosić do Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy fakt, że w twoim lokalu mieszkaniowym prowadzona jest działalność gospodarcza.

W większości przypadków oznacza to automatycznie, że zwiększy się podatek od nieruchomości, jaki musi odprowadzać każda osoba, która używa jakiejkolwiek nieruchomości i prowadzi w niej działalność gospodarczą. Podatek od nieruchomości używanej pod firmę jest znacznie wyższy niż podatek od nieruchomości, którą zamieszkują osoby fizyczne, które nie prowadzą firmy. Jak jest z lokalami, które są używane zarówno pod firmę, jak i jednocześnie służą jako mieszkanie dla właścicieli firmy, mogą być potraktowane ulgowo.

Wiele sklepów sprzedaje naklejki na ścianę, które rozwiewają monotonię i znakomicie dekorują domowe wnętrza. Podobnie modne są nowoczesne elewacje z kamienia. Wypocząć można znakomicie na łonie natury. Gdzie? Kłaniają się domki letniskowe drewniane. Grzejniki retro wspaniale ogrzeją każde wnętrze. Elektrownie słoneczne są energooszczędne oraz bardzo nowoczesne. Ich wysoka jakość to podstawa dla niejednej osoby.

Wysokości podatku od nieruchomości zależy od indywidualnie określonej stawki określonej przez Urząd Miasta albo Urząd Gminy i wynosi on od minimum 0, 88 zł za jeden metr kwadratowy do około dwudziestu dwóch złotych za metr kwadratowy. Wszystko zależy od regionu kraju, w którym znajduje się nasza nieruchomość używana pod prowadzenia firmy.

Jednakże w takiej sytuacji przedsiębiorca może odliczyć sobie od kosztów prowadzenia działalności wszelkiego rodzaju koszty, które związane są z eksploatacją i amortyzacją pomieszczenia. Istnieją takie przepisy, zgodnie z którymi osoba, która zamieszkuje jednocześnie lokal, którego używa do prowadzenia działalności gospodarczej, nie musi płacić wyższej stawki podatku od nieruchomości. Przepisy w tej kwestii są sporne. Wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnego uznania konkretnego urzędnika. Wiele przypadków wskazuje na to, że faktycznie nie trzeba płacić wyższego podatku jeśli przedsiębiorca jednoczesne mieszka w pokoju lub mieszkaniu, w którym prowadzi firmę. Jeśli jednak została wyłączona funkcja mieszkalna, wtedy podatek musi być obowiązkowo zwiększony. Jeśli masz wątpliwości, możesz zapytać swoje biuro rachunkowe o tę kwestię. Jeśli biuro rachunkowe nie jest w stanie wziąć odpowiedzialności za wydaną przez siebie opinię, możesz napisać pismo do Naczelnika Urzędu Skarbowego, na podstawie którego opinii możesz opierać się w czasie kontroli skarbowej.

Comments are closed.Szukaj

Tagi

Kalendarz

  Czerwiec 2024
  P W Ś C P S N
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930

Rynek

  branży.