Rozpoczynamy budowę domu

Proces budowy jakiejkolwiek nieruchomości, od mieszkalnej po użytkową, praktycznie w każdej sytuacji wygląda tak samo. Różnicą jest zazwyczaj tylko liczba formalności, jakie trzeba spełnić w przypadku uzyskania pozwolenia na budowę domu a pozwolenia na budowę sklepu, fabryki czy biurowca. W obu przypadkach jest to jednak konieczne, jeśli nie chce się popełnić samowoli budowlanej, której skutkiem może być nawet i nakaz zburzenia budynku oraz poważne kary finansowe. Co trzeba jeszcze zrobić prócz zdobycia pozwolenia na budowę, aby w ogóle ją rozpocząć?
Przede wszystkim oczywiście znaleźć firmę budowlaną, która będzie gotowa wykonać dla nas projekt budowy domu oraz go w pełni zrealizować. Nie trzeba od razu podpisywać umowy na wykończenie mieszkania – pod tym względem warto wynająć już zewnętrzną firmę specjalizującą się w takiej branży jak architektura wnętrz lub samemu zająć się ich aranżacją. Jednak przez znalezieniem wykonawcy z branży budowlanej trzeba się najpierw udać do innego architekta, który zaprojektuje dla nas indywidualne plany mieszkania lub u którego można kupić gotowy projekt, dzięki czemu zaoszczędza się i czas, i pieniądze.

Nieruchomości Szczecin to biuro oferujące mieszkania, domy oraz apartamenty na sprzedaż lub wynajem. Projekty domów jednorodzinnych nie kosztują zbyt wiele, a specjaliści mają znakomite rozwiązania. Mieszkania na sprzedaż Gdynia to piękne lokale do mieszkania w pobliżu polskiego morza. Ostatnio hitem są domy energooszczędne, droższe, lecz pozwalające oszczędzać w wieloletniej perspektywie. Domy i mieszkania zdobią rolety zewnętrzne, poza tym chronią one przed włamaniem i kradzieżą mienia.

Kolejnym krokiem są z kolei wizyty w biurze geodety, który powinien wymierzyć wymiary działki oraz nanieść na mapkę geodezyjną plan naszego nowego domu albo dowolnej nieruchomości, jaką mamy zamiar zbudować. Dopiero zaopatrzeni w plany od architekta oraz mapki od geodety możemy wysłać wniosek do odpowiedniego wydziału w urzędzie gminy lub miasta z prośbą o wydanie zezwolenia na budowę, a po jego pozytywnym rozpatrzeniu – rozpocząć jej realizację. Niestety jak to często bywa, teoria wydaje się banalnie prosta, podczas gdy praktyka pokazuje zupełnie coś innego. Najwięcej pod tym względem zależy bowiem nie od nas samych, ale od konkretnego urzędu. Czas rozpatrzenia wniosku to miesiąc, drugie tyle urząd ma na odpowiedź. Zazwyczaj w bardziej obleganych urzędach decyzje wysyłane są więc w ostatniej chwili, co wydłuża czas oczekiwania petenta i opóźnia rozpoczęcie budowy.

Comments are closed.Szukaj

Tagi

Kalendarz

  Czerwiec 2024
  P W Ś C P S N
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930

Rynek

  branży.