Rozpoczynamy budowę domu

Proces budowy jakiejkolwiek nieruchomości, od mieszkalnej po użytkową, praktycznie w każdej sytuacji wygląda tak samo. Różnicą jest zazwyczaj tylko liczba formalności, jakie trzeba spełnić w przypadku uzyskania pozwolenia na budowę domu a pozwolenia na budowę sklepu, fabryki czy biurowca. W obu przypadkach jest to jednak konieczne, jeśli nie chce się popełnić samowoli budowlanej, której skutkiem może być nawet i nakaz zburzenia budynku oraz poważne kary finansowe. Co trzeba jeszcze zrobić prócz zdobycia pozwolenia na budowę, aby w ogóle ją rozpocząć?
Przede wszystkim oczywiście znaleźć firmę budowlaną, która będzie gotowa wykonać dla nas projekt budowy domu oraz go w pełni zrealizować. Nie trzeba od razu podpisywać umowy na wykończenie mieszkania – pod tym względem warto wynająć już zewnętrzną firmę specjalizującą się w takiej branży jak architektura wnętrz lub samemu zająć się ich aranżacją. Jednak przez znalezieniem wykonawcy z branży budowlanej trzeba się najpierw udać do innego architekta, który zaprojektuje dla nas indywidualne plany mieszkania lub u którego można kupić gotowy projekt, dzięki czemu zaoszczędza się i czas, i pieniądze.

Nieruchomości Szczecin to biuro oferujące mieszkania, domy oraz apartamenty na sprzedaż lub wynajem. Projekty domów jednorodzinnych nie kosztują zbyt wiele, a specjaliści mają znakomite rozwiązania. Mieszkania na sprzedaż Gdynia to piękne lokale do mieszkania w pobliżu polskiego morza. Ostatnio hitem są domy energooszczędne, droższe, lecz pozwalające oszczędzać w wieloletniej perspektywie. Domy i mieszkania zdobią rolety zewnętrzne, poza tym chronią one przed włamaniem i kradzieżą mienia.

Kolejnym krokiem są z kolei wizyty w biurze geodety, który powinien wymierzyć wymiary działki oraz nanieść na mapkę geodezyjną plan naszego nowego domu albo dowolnej nieruchomości, jaką mamy zamiar zbudować. Dopiero zaopatrzeni w plany od architekta oraz mapki od geodety możemy wysłać wniosek do odpowiedniego wydziału w urzędzie gminy lub miasta z prośbą o wydanie zezwolenia na budowę, a po jego pozytywnym rozpatrzeniu – rozpocząć jej realizację. Niestety jak to często bywa, teoria wydaje się banalnie prosta, podczas gdy praktyka pokazuje zupełnie coś innego. Najwięcej pod tym względem zależy bowiem nie od nas samych, ale od konkretnego urzędu. Czas rozpatrzenia wniosku to miesiąc, drugie tyle urząd ma na odpowiedź. Zazwyczaj w bardziej obleganych urzędach decyzje wysyłane są więc w ostatniej chwili, co wydłuża czas oczekiwania petenta i opóźnia rozpoczęcie budowy.

Comments are closed.Szukaj

Kalendarz

  Październik 2019
  P W Ś C P S N
  « Lip    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  

Rynek

  Wiele można mówić i pisać o tym, jak branża nieruchomości trzyma się w dobie ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego. Można równie wiele mówić i pisać też o tym, jak ta sama branża radzi sobie w realiach polskich, gdzie kompletnie przeczy temu, co dzieje się w innych krajach. W Polsce wciąż bowiem zarówno budownictwo mieszkalne jak i użytkowe (związane z budową nieruchomości firmowych, sklepów, hurtowni, hal produkcyjnych) oraz drogowe i urbanistyczne trzyma się wyjątkowo dobrze. Nic też nie wskazuje, aby w najbliższym czasie ta sytuacja miała ulec jakiejś drastycznej zmianie. Wręcz przeciwnie, coraz nowsze firmy powstające na rynku nieruchomości są wręcz zapowiedzią jeszcze większego rozwoju tej branży.

  Trzeba jednak od razu zauważyć, że statystyki potwierdzające doskonałą kondycję branży nieruchomości w Polsce są znacznie podwyższane przede wszystkim przez budownictwo kierunkowane na budynki firmowe. Powstająca coraz większa sieć firm szukających swoich siedzib sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na wieżowce firmowe oraz wielokondygnacyjne biurowce, które lokowane są zazwyczaj w centrum miast, stanowiąc tym samym doskonałą lokalizację. Dużym zainteresowaniem wśród klientów biur nieruchomościowych i agencjach pośrednictwa nieruchomościami cieszą się też budynki pochodzące z rynku wtórnego, które po odnowieniu i renowacji można bez problemu przekształcić wedle potrzeb i wymagań nowego nabywcy. Chociaż więc gospodarczy kryzys wydaje się sięgać swoimi mackami również na rynek nieruchomości, przynajmniej w Polsce branża ta wydaje się wyjątkowo bezpieczna, a działające w niej firmy i zatrudnione osoby mogą spać bezpiecznie. Doba kryzysu najwyraźniej stosunkowo łagodnie potraktowała sferę szeroko rozumianego budownictwa. To jedynego krytycznego momentu można jedynie zaliczyć w Polsce rok 2010, gdy cena budynków drastycznie spadła, a wartość nieruchomości mieszkaniowych poleciała gwałtownie w dół. Dzisiaj na szczęście sytuacja zaczyna się powoli normować, a sama branża rozwija się z roku na rok.